Start-up Pitching Contest: Vybrali sme najlepšie slovenské projekty z oblasti zdieľanej ekonomiky

05.06.2019

Dňa 31.05.2019 sa v rámci projektu SharON uskutočnila súťaž, do ktorej sa zaregistrovalo 10 spoločností pripravujúcich projekty v zdieľanej ekonomike. Na základe pútavých prezentácií vybrala odborná porota 5 projektov, ktoré dostanú možnosť zúčastniť sa BootCampu. Na BootCampe budú firmy vzdelávať špičkoví odborníci v rôznych oblastiach rozvoja podnikania. Spoločnosť, ktorá po BootCampe a konzultáciách spraví najväčší progres bude mať možnosť zúčastniť sa finále, ktoré sa uskutoční na Investičnom fóre vo Varšave.

 

Účastníci zo Slovenska:

Carrivederci je prvou spoločnosťou, ktorá prináša na slovenský trh zdieľanie áut. Cieľom spoločnosti je vytvoriť komunitu ľudí, ktorí zdieľajú svoje autá medzi sebou a to s patričným rešpektom, dôverou a transparentne. Spoločnosť je zanieteným propagátorom fenoménu zdieľanej ekonomiky, uvedomujú si sociálnu zodpovednosť a propagujú racionálne využívanie prírodných zdrojov. Carrivederci propagujú zdieľanie áut a chceli by expandovať v rámci regiónu.

 

Cezmesto.sk je platforma, ktorá si uvedomila, že Bratislava a ďalšie slovenské mestá trpia dopravnými zápchami, znečisteným ovzduším a parkovacími problémami. Cezmesto.sk pripravuje ekologickú alternatívu pre zdieľanie elektrických skútrov v meste a jeho bezprostrednom okolí. Služba bude založená na aplikácii, ktorá zobrazuje najbližšie skútre, umožní ich rezerváciu, odomknutie a zamknutie po ukončení jazdy. Tento spôsob dopravy je rýchly, ekologický a tiež lacnejší oproti cestovaniu autom. Spoločnosť hľadá investora na spustenie pilotného projektu v Bratislave.

 

Flatio je prvým portálom zameraným na strednodobý prenájom bytov formou zdieľanej ekonomiky v Strednej Európe. Takýto prístup využíva dieru na trhu, na ktorom pôsobia buď krátkodobé ubytovacie možnosti, alebo realitné kancelárie s dlhodobým nájmom. Flatio zjednodušuje prístup pre nájomcu aj prenajímateľa na minimum a tým robí prenajímanie jednoduché a spoľahlivé. Platforma ponúka 360° virtuálnu prehliadku každého bytu, fotky, virtuálnu zmluvu, jednoduché procedúry a spoľahlivú verifikáciu. V porovnaní s krátkodobým ubytovaním ako napríklad AirBnb je to lacnejšia alternatíva. Pri porovnaní s realitnými kanceláriami je Flatio flexibilnejšie a ušetrí množstvo času a byrokracie. Spoločnosť hľadá investora na postupnú globálnu expanziu.

 

up!city je jedinečný urbánny projekt, ktorý kombinuje elementy mobility, moderných technológií a relaxačných zón priamo v srdci Bratislavy, pred známou Starou tržnicou. Projekt ponúka 9 automobilov Volkswagen e-up!, ktorý je „rodákom“ z Bratislavy. Autá môžu byť použité na pracovné aj osobné účely. V aute je tiež nahraných 6 trás pre turistov, ktoré ich prevedú krásami Bratislavy. Projekt už niekoľko rokov úspešne funguje a jeho cieľom je rozšírenie na viaceré miesta v rámci Bratislavy.

 

ShareMyTime je aplikácia zdieľania času a know-how pripravovaná tímom stojacim za úspešným konceptom FutureProof. Aplikácia s názvom ShareMyTime je vo fáze prípravy konceptu a stanovenia míľnikov. Aplikácia sa zameriava na efektívne využívanie času a vzdelávanie zdieľaním know-how expertov z rôznych oblastí.

 Foto: BIC Bratislava